Emakeelepäev Tallinna Lääänemeri Gümnaasiumis

14. märtsil 2022 tähistati Läänemere Gümnaasiumis emakeelepäeva eriliselt. 

Miks tähistatakse emakeelepäeva just 14. märtsil? Sel päeval 1801. aastal sündis Kristjan Jaak Peterson, kes kirjutas esimesena eesti keeles luulet. (Tollal oli saksa keel Eesti ametlik keel.) Seepärast tähistatakse eesti keele päeva K. J. Petersoni sünnipäeval. 

Sel päeval toimus lisaks traditsioonilisele üritusele ka eriline kohtumine meie riigi huvitava kodaniku - Eesti Vabariigi presidendi Alar Karisega. Ta andis meie õpilastele avatud tunni. Pidulikus õhkkonnas tervitas teda kooli koor J. Beljajeva juhatusel lauluga „Kodulaul“. Pärast Alar Karise lühikest sissejuhatust vastas president õpilaste küsimustele. Õpilased esitasid talle eesti keeles küsimusi kooli rolli kohta, oma lemmikperioodide kohta Eesti ajaloos, poliitika ja töökohtade kohta. Ühele neist vastates nentis president, et kui tal oleks võlukepp, oleks ta sõja lõpetanud. Oli tunda, et siirad vastused jätsid gümnaasiumiõpilastele meeldiva mulje. Alar Karis külastas sel päeval ka algklasside keelekümblusklasse ja soovis lastele jõudu õppetöös.

Sel päeval korraldab traditsiooniliselt meie kool eesti keeles luulelugemise võistluse. Sel aastal võistlesid õpilased kolmes kategoorias: klassid 1-4, 5-6 ja 7-10. Meie võistlejate valitud luuletused pidid kõlama eriti eredalt, kaunilt ja väljendusrikkalt.  See nõuab põhjalikku eeltööd. Kvaliteetset ettevalmistust ja artistlikkust eestikeelsete luuletekstide ettekandmisel hindas žürii, kuhu kuulusid:  T. Baum-Valgma, J. Vasiljeva, M. Rebane, O. Levitski, R. Šustrov ning samuti D. Anderson ja An. Veršinina, 9. klassi õpilased.

1.-4. klassi õpilaste seas olid võitjad Nikita Sednev (3. C klass) ja Silver Sund (2. C), teise koha saavutas Zoya Žukova (1. C) ja kolmanda Markus Murre (3. D). Ettekandjate hulgast valiti žürii lemmik - Kirill Minakov, kes avaldas muljet emotsionaalse esitusega J. Kaplinski luuletusega „Kevade on tulnud“.

5.-6. klasside võistlejate seas sai esimese koha Artjom Zajakin (5.B), teise koha Vladislav Šemuratov (5.B), kolmanda koha 5.A klassi õpilane Stepan Matvejev.

Vanemate grupis võitis ettekandevõistluse Aleksander Golikov (10. klass), kes esitas väljendusrikkalt ja tundlikult B. Alveri luuletuse, teise koha sai Evelyn-Sophie Kivi (9.B) ja kolmanda koha Aleksandra Sokolova (10. klass) R. Kaalepi kauni luuletusega „Su süda on minu südame moodi“. Võitjatele anti üle diplomid ja meeldejäävad kingitused.

Artikli autor: Jelizaveta Romanova, 11. klassi õpilane